Архива на статии:октомври 2021

Во регионот на Западен Балкан, донаторите и меѓународните агенции за имплементација, одиграа клучна улога во поддршката на развојот на независните медиуми – медиуми кои се ослободени од владини, деловни или политички влијанија, врз нивните уредувачки одлуки. Тоа се претежно мали класични медиуми, како што се локалните или регионалните радио и ТВ станици, но и разни тематски специјализирани веб-медиуми, кои можат да бидат водени од
Поткастот како формат, во последниве години, доживеа раст како на глобално, така и на локално и регионално ниво. Има многу причини за тоа, но главната е дека авторите го препознаа овој формат како интересен, така што сѐ повеќе има добра содржина, а го препознаа и слушателите, бидејќи динамиката на животот е таква, што просто имаме сѐ повеќе простор само во ситуации кога не можеме
КумановоЊуз, со поддршка од проектот Media for All, полека прераснува од локален во регионален медиум. Овој онлајн портал успеа да го прошири своето работење за кратко време, и сега произведува мултимедијална содржина за значајни теми и настани не само од кумановскиот крај, туку и од целиот североисточен регион.  „Нашиот портал постои повеќе од 13 години и ова е прв пат локалните медиуми да се
Article Archive
понвтосречетпетсабнед
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28      
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930