Вештачката интелегенција, на многу начини, е револуционерен настан, какви што беа печатницата на Гутенберг во 15 век, или радиото, телевизијата, па дури и интернетот во 20 век. Тоа е технологија која трајно ќе го преобликува општеството. За многумина од нас, вештачката интелигенција значи она што сме го научиле од повеќето дистописки филмови (Одисеја 2001, Терминатор, Матрикс, Блејд Ранер, …). Но, дали можеме вештачката интелигенција
РЕФРЕШЕР (REFRESHER) е популарен онлајн медиум, кој објавува вести и обработува теми за животниот стил, кои се атрактивни за младата публика. Започнувајќи како средношколски проект, овој медиум е рангиран меѓу најпосетуваните веб-страници во Словачка, со 1,5 милиони читатели месечно. Нивната цел е да помогнат во изградбата на една модерна генерација, со отворен ум, не гледајќи на светот како бинарност на црното и белото. Во
Работењето на веб-страницата на вашиот бизнис, може подеднакво да биде и возбудлив и застрашувачки ангажман. Возбудлив, бидејќи ви овозможува да користите нови технологии за понатамошен развој на вашиот медиумски бизнис. Застрашувачки, бидејќи самиот процес е сложен, одзема време и вклучува мултидисциплинарни тимови, кои не секогаш пронаоѓањаат ист јазик. Но, не грижете се! Целта на овој текст е да ви помогне подобро да ги разберете
Го замолив ЧетГПТ да го напише овој текст за мене. Секако дека го направив тоа. Поставував и преформулирав прашања, за да добијам подобар одговор. Делови од овој напис, се одговорите што ги добив. Важно е да започнете од почеток и да разберете што е ЧетГПТ и како собира информации: Смешно е како влијае на мене кога комуницирам со тоа, како избегнувам да напишам „тој“
Периодот на пандемијата предизвикана од корона вирусот, во голема мера влијаеше на промената на навиките на граѓаните во онлајн опкружувањето и на користењето на платежните институции кои се нудат. Според голем број извештаи на релевантни институции и медиуми, тоа беше период на раст на е-трговијата и различните модели на претплата, кои се задржаа и денес, иако можеби не до тој степен, но остана како
Честопати, во медиумскиот бизнис, е предизвик да се продуцираат успешни соработки и контакти меѓу новинарите, особено кога станува збор за новинари од различни медиуми. Дури и без бројните проблеми со кои новинарството денес се соочува, тоа е професија во која има конкуренција и во која многупати можностите за соработка се губат некаде помеѓу „кој прв ги добива вестите“ и „чија приказна е подобра“. Но,
Што правите кога се наоѓате пред глетка која го одзема здивот или кога се случува некоја необична работа пред вашите очи? На многумина од нас, првото нешто што ни поминува низ мислите, е да го извадиме телефонот и тоа да го документираме, со фотографирање или со видеоснимка. Паметните телефони речиси секогаш ни се при рака, а податоците покажуваат дека 92,5% од фотографиите се направени
Дали размислувате да развиете апликација за вашата онлајн содржина на вести? Или можеби веќе имате апликација, но не сте убедени за вредноста на трошоците и придобивките? Одговорот на вашите прашања можат да бидат – Прогресивните веб-апликации (ПВА). Да се има или да се нема апликација? Или само на веб? Постои огромна шанса да го читате овој блог пост на мобилен телефон. Во просек, 80%
Мнозинството вработени во непрофитниот сектор, често се соочуваат со слична фрустрација – зошто темите со кои се занимаваат и резултатите што ги постигнуваат, а кои го подобруваат животот на луѓето, немаат поголема видливост. Како одговор на овие фрустрации, беше креиран Diskriminacija.ba – онлајн медиум фокусиран на приказни поврзани со човековите права, со мисија, со овие приказни, да допре до што е можно повеќе луѓе.
Радио ЗОС од Босна и Херцеговина, го чинат четири жени. Тие денес, иако кога медиумот е покренат, ваквата одлука не била намерна, со гордост истакнуваат дека станува збор за женски медиум, кој на локално ниво се занимава со важни и храбри теми и покрај притисоците, а честопати и заканите. Покрената во 1997 година во Тешањ, оваа комерцијална радиостаница, како и многу колеги, по почетокот
Јутјуб е моќна платформа за медиумските бизниси, особено во издавачката индустрија. Со преку 2 милијарди најавени корисници, кои го посетуваат Јутјуб секој месец, тој е одличен начин да допрете до широка публика и да го промовирате вашиот бренд. Ако нурнеме подлабоко на локално ниво, во секоја земја од балканскиот регион, Јутјуб, на редовна основа, го користат повеќе од 62% од сите интернет корисници. Сепак,
Раководителот на тимот за развој на публиката има важна улога на пресекот помеѓу уредништвото и сите други тимови во организацијата. Ова лице управува со тим одговорен за креирање на стратегија за дистрибуција на повеќе платформи – оптимизација, социјални мрежи, билтени и повеќе – во насока на зголемување на публиката. Тие ја дефинираат стратегијата за мерење и тестирање во соработка со тимот за аналитика и
Архива на статии:
понвтосречетпетсабнед
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28      
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930