Лицата со попреченост се една од маргинализираните групи во Босна и Херцеговина и Србија, којашто секојдневно се соочува со дискриминација и стигматизација. Сè уште официјално не е усвоена дефиниција за лице со попреченост во БиХ, иако БиХ ја усвои Конвенцијата на ОН за правата на лицата со попреченост. Во Србија, пак, според законот, поимот „лица со попреченост“ значи „лица со вродени или стекнати физички,
Во моментов, Рамизе Салихај е на одмор со семејството дома во Косово, за првпат откако започна да работи како медицинска сестра во Германија. Дваесет и тригодишната Рамизе е дипломирана медицинска сестра, којашто дипломата ја има стекнато на еден од приватните факултети во Косово, и таа за првпат се вработи пред три месеци во Германија. Таа истакнува дека причината поради која започнала да работи
„Хиперлокално“ веќе подолго време е многу употребуван збор во медиумите. Бидејќи концентрацијата на сопственоста на традиционалните медиуми и пенетрацијата на мрежите на социјални медиуми сериозно ги поткопаа локалните медиуми ширум светот, сè помалиот број на локални медиумски организации кои успеваат да опстанат, се борат да најдат одржливи деловни модели, за да ја одржат локалната продукција на содржини. Публиката која е надвор од големите
Ниска е свеста дека голем број деца и адолесценти страдаат од разни видови ментални здравствени проблеми, како и дека здравствените системи на некои земји од Западен Балкан не опфаќаат специјализирани и квалитетни услуги за младите, коишто се клучни за лекување во раните години. Во вакви услови во кои не може да добијат дијагноза и терапија, доколку можат да си дозволат, на младите им преостанува
Со појавувањето на дигиталните алатки, визуелизирањето на податоците и создавањето на извонредни искуства за вашите приказни, никогаш не било полесно. Новинарите повеќе не треба да имаат искуство со кодирање, или силен ИТ оддел на располагање, за да создадат интерактивни онлајн стории и неверојатни визуелизации на податоци. Новинарите денес можат да ја земат работата во свои раце и, со помош на многу дигитални алатки кои
Економската перспектива за младите во Србија и Албанија и понатаму останува ограничена и честопати претставува главна причина поради која тие не може да се осамостојат во нивните рани дваесетти години.  Иселувањето од домот на родителите подразбира тешки пресметки, планирање, а понекогаш и да се погодат среќни околности, како и повеќекратно одложување доколку сте млад човек што живее во Србија или Албанија. Младите коишто се
„Види Вака“, со седиште во Скопје, е добро познат и почитуван мултимедијален медиум, благодарение на нивната препознатлива продукција на кратки информативни видеа и вистински социјални приказни. Но, како дел од проектот, „Media for All“, отидоа чекор понатаму. Имено, нивниот бизнис план предвидуваше формирање на посебно студио за раскажување на приказни, со фокус на брендираното раскажување на приказни. Од друга страна, во рамките на проектот
Иако на почетокот тоа беше чудна новина, за која бројни редакции беа скептични (иако некои сè уште се), многумина ги отвораа вратите за практиката на новинарството посветено на решенија, со надеж дека ќе ја придобијат публиката, која е заситена од лоши вести. Зад оваа новинарска практика, која сака да ги „трансформира вестите“, стои Solutions Journalism Network, меѓународна организација што „води глобална промена во новинарството,
Пред нешто повеќе од една година, во октомври 2020 година, Гугл објави нова верзија на Гугл aналитика (Google Analytics), наречена Гугл aналитика 4 (ГА4). Ова е ново големо освежување на аналитиката, што донесе многу позитивни промени, но, исто така, предизвика и голема конфузија во различни кругови на нејзини корисници. Со оглед на тоа дека повеќето медиуми на Балканот ја користат оваа популарна алатка за
Според спроведените истражувања во сите земји од регионот, жените се значително помалку застапени во медиумските содржини од мажите, што особено се забележува во процентот на цитирани експерти, присутни соговорници или коментатори на различни теми, на што укажува и кусиот преглед на литературата „Родот и медиумите“, објавен со поддршка на Британски совет, БИРН и Фондацијата „Томсон“. Ова е особено случај кога станува збор за вести
Прво, да ги поставиме на место основите и да одговориме – колку навистина е голем и важен Јутјуб ? Јутјуб  е втората најпосетена страница во светот, пред Фејсбук, Википедија, Амазон, Инстаграм и многу други. Сепак, можеби е поважно да се знае дека Јутјуб  е и втор најпопуларен пребарувач во светот и дека сè поголем број, особено млади луѓе, го започнуваат своето пребарување токму тука.
Во последните неколку години, финансирањето од заедницата (или, генерално, онлајн собирањето на финансиски средства) стана вообичаена тема меѓу, примарно, непрофитните организации во Западен Балкан. Ова често (погрешно) се перцепира како сребрен куршум за финансиските проблеми со кои се соочува една организација или алтернативна опција за финансирање на проекти од помал обем. Земајќи ги предвид медиумите во регионот, онлајн собирањето на финансиски средства и финансирањето
Article Archive
понвтосречетпетсабнед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28      
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930