Arkivi i artikujve:November 2021

Biznes i fortë është ai biznes që është i planifikuar me kujdes, që ndjek tendencat e kohës dhe është i fokusuar tek nevojat e konsumatorëve; gjë që përkon edhe me industritë e mediave. Si sisteme ekonomike kapitaliste, industritë e mediave janë biznese që duhet të jenë fitimprurëse, nëse duan të mbijetojnë, ndërkohë që duhet të veprojnë me etikë dhe përgjegjshmëri. Çështjet që lidhen
Gjatë dekadës së fundit, teknologjitë digjitale kanë transformuar pjesën më të madhe të industrisë së medias. Përparimet në teknologji i kanë detyruar kompanitë mediatike të gjejnë mënyra të reja për të krijuar, tregtuar, promovuar dhe shpërndarë përmbajtjen e tyre mediatike. Dhe veçanërisht tarifimin për këtë përmbajtje. Vetë lexuesit/shikuesit/dëgjuesit kanë ndryshuar – janë bërë shumë më të lëkundur në konsumimin e përmbajtjeve mediatike, duke mos
Valët e shumta migratore të dekadave të fundit kanë kontribuar në zgjerimin e komuniteteve shqiptare në mbarë botën, duke nisur që nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës e deri në Australi dhe më vonë edhe në Evropë. Edhe pse është e vështirë të mblidhen statistika për diasporën, sipas publikimit më të fundit të Institutit të Statistikave (INSTAT), në vitin 2020, llogaritjet tregojnë se plot
Article Archive
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28      
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31