Inteligjenca artificiale është, në shumë mënyra, një ngjarje revolucionare, e ngjashme me atë që ishte shtypshkronja Gutenberg në shekullin e 15-të, ose radioja, TV-ja dhe madje edhe interneti në shekullin e 20-të. Është një teknologji që do të riformësojë përgjithmonë shoqërinë. Për shumë prej nesh, AI nënkupton gjithçka që kemi mësuar nga filma të shumtë distopikë (2001 A Space Odyssey, The Terminator, Matrix, Blade
REFRESHER është një media e njohur në internet që shkruan rreth lajmeve dhe temave të stilit të jetesës që janë tërheqëse për audiencën e re. Të nisura si një projekt i shkollës së mesme, ato janë rritur duke u renditur ndër faqet e internetit më të vizituara në Sllovaki, me 1.5 milionë lexues mujore. Qëllimi i tyre është të ndihmojnë në ndërtimin e një
Puna mbi një ueb faqe për biznesin tuaj mund të jetë një proces në të njëjtën kohë emocionues dhe i frikshëm. Emocionues, sepse ju lejon të përdorni teknologji të reja për zhvillimin e mëtejshëm të biznesit tuaj mediatik. I frikshëm, sepse vetë procesi është kompleks, kërkon kohë dhe përfshin ekipe multidisiplinare që nuk janë gjithmonë më të mirët për të gjetur të njëjtën gjuhë.
Kërkova nga ChatGPT të shkruante këtë artikull për mua. Sigurisht që e bëra këtë. Bëra dhe riformulova pyetje për të marrë një përgjigje më të mirë. Pjesë të këtij artikulli janë përgjigjet e tij. Është e rëndësishme të filloni nga fillimi dhe të kuptoni se çfarë është ChatGPT dhe si mbledh informacione: Është e çuditshme se si komunikoj me të, si shmang të shkruaj
Periudha e pandemisë së shkaktuar nga koronavirusi ka ndikuar shumë në ndryshimin e zakoneve të qytetarëve në mjedisin online dhe përdorimin e institucioneve të pagesave që ofrohen. Sipas një numri të madh raportimesh nga institucionet dhe mediat përkatëse, ishte një periudhë e rritjes së tregtisë elektronike dhe modeleve të ndryshme të abonimit që mbeti, ndoshta jo në atë masë, por mbeti si një zakon
Shpesh në biznesin mediatik është sfidë të prodhohen bashkëpunime të suksesshme mes gazetarëve, veçanërisht kur bëhet fjalë për gazetarë nga mediat e ndryshme. Edhe pa problemet e shumta me të cilat ballafaqohet gazetaria sot, ajo është edhe një profesion konkurrues, ku shumë herë mundësitë për bashkëpunim humbasin diku mes “kush e merr lajmin i pari” dhe “tregimi i kujt është më i mirë”. Por
Çfarë bëni kur e gjeni veten përballë një pamjeje të mahnitshme ose kur diçka e pazakontë ndodh para syve tuaj? Për shumë prej nesh, gjëja e parë që na vjen ndër mend është ta marrim telefonin dhe ta regjistrojmë atë me një foto ose video. Telefonat inteligjentë janë pothuajse gjithmonë pranë nesh dhe të dhënat tregojnë se 92.5% e fotove janë bërë me celular
A po mendoni të zhvilloni një aplikacion për përmbajtje online? Apo ndoshta tashmë keni një aplikacion, por nuk jeni të sigurt për raportin kosto/përfitim? Përgjigja për pyetjet tuaja mund të jetë Aplikacionet Progresive të Uebit. (PAW). Aplikacioni apo jo? Apo thjeshtë vetëm ueb? Ekziston një shans i madh që po e lexoni këtë postim nëpërmjet telefonit celular. Mesatarisht, 80% e trafikut tuaj vjen nga
Shumica e punonjësve në sektorin jofitimprurës shpesh përballen me një frustrim të ngjashëm – pse temat të cilat trajtojnë dhe rezultatet që arrijnë dhe që përmirësojnë jetën e njerëzve, nuk kanë më shumë dukshmëri. Si përgjigje ndaj këtyre frustrimeve, u krijua Diskriminacija.ba – një media online e fokusuar mbi tregime nga fusha e të drejtave të njeriut, me mision që sa më shumë njerëz
Radioja ZOS e Bosnjë dhe Hercegovinës përbëhet nga katër gra. Ndonëse ai vendim nuk ishte i qëllimshëm kur u lansua media, sot me krenari theksojnë se është një media e grave që trajton tema të rëndësishme dhe të guximshme në vend, pavarësisht presioneve dhe shpeshherë kërcënimeve. I nisur në vitin 1997 në Teshanj, ky radiostacion komercial, si shumë kolegë të tjerë, u gjend në
YouTube është një platformë e fuqishme për bizneset mediatike, veçanërisht në industrinë e botimeve. Me mbi 2 miliardë përdorues të regjistruar që vizitojnë YouTube çdo muaj, është një mënyrë e shkëlqyer për të arritur një audiencë të gjerë dhe për të promovuar brendin tuaj. Nëse zhytemi më thellë në nivel lokal për çdo vend të rajonit të Ballkanit, më shumë se 62% e të
Drejtuesi i Zhvillimit të Audiencës është një rol i rëndësishëm në kryqëzimin midis editorialit dhe të gjitha ekipeve të tjera në organizatë. Ky person po menaxhon një ekip përgjegjës për krijimin e një strategjie shpërndarjeje nëpër platforma të shumta – SEO, media sociale, buletinet dhe më shumë – për të rritur audiencën e produktit. Ata përcaktojnë strategjinë e matjes dhe testimit në bashkëpunim me
Arkiva e artikullit
hënmarmërenjpreshtdie
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28      
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930